BİR FOTOĞRAF DEYİP GEÇMEYİN!

Siber İstihbarat ve Hackerlar için önemli olan ilk şey bilgi toplamaktır. Kişiler, kurumlar ve şirketler hakkında birçok bilgiye ulaşmak isterler. Sosyal medya da bir paylaşıma yazdığımız bir yorum, bir gazete haberine yazdığımız bir tepki, kişisel mail adreslerimizi kullanarak birine sadece “ Selam “ bile yazmamız bazen bu kişisel bilgileri paylaşmaya yardımcı olur.

Paylaştığımız bilgiler bir zincirin halkası gibi birbirini tamamlar. Zamanla ise hakkımızda birçok bilgiyi paylaşmış oluruz.

İnternet ortamında paylaşılan isimsiz bir resim bile o resim ile ilgili birçok bilgiye ulaşmak için yardımcı olur. CIA ve FBI filmlerini izlediniz mi bilmiyorum ama ben çok izledim. Bu filmlerde kişiler hakkında bilgi toplamak için birçok yol kullanılır. Özellikle bir kişinin adını soyadını bilmiyorsanız ilk bilgi edinme yollarından biri o kişiye ait bir fotoğraf. Bu fotoğrafı elde ettikten sonra gerisi çorap söküğü gibi gelir.

 

Peki bir kişiye ait resimden hangi verilere ulaşılabilir?

  • Öncelikli olarak sizin resminize yakın resim alternatiflerine ulaşılır
  • Buradan doğru resmi seçerek devam ederseniz size ait bir web sitesi var mı var ise onun bilgisi geliyor
  • Araştırma yapılan resim kullanıcı tarafından kullanılan mail hesaplarının profil resimlerine eklenmiş ise o mail hesaplarının listesi geliyor.
  • Mail hesapları geldikten sonra ise İnternet ortamında bu mail hesapları nerelerde kullanıldıysa o tespit ediliyor.
  • Daha sonrası ise çorap söküğü gibi geliyor 😊

 

Mesela bir aracınız var ve satmak istiyorsunuz. Piyasada en çok bilinen ücretsiz ilan web sitesine kaydınızı yaptırdınız. Mail vb. bilgilerinizi girdiniz. İstemeden de olsa bu bilgiyi insanlar ile paylaşıyorsunuz.

Bir forum sitesi var. Bir konuyla ilgili tartışılıyor ve sizde bir yorum yazdınız. Biliyorsunuz ki yorum yazabilmek için bir kimlik doğrulamasından geçmeniz gerekiyor yani o forum sitesinde bir üyeliğinizin olması gerekiyor. Paylaştığınız bu yorum ile istemeden de olsa bazı özel bilgilerini paylaşmış oluyorsunuz.

Bu bilgiler parça parça yer alıyor. Parçalar toplandığında ise size ait birçok bilgiye ulaşılıyor.

 

Bu nedenle adımız soyadımız kadar bize ait fotoğraflarda bizim için çok değerlidir.

 

Kendinize iyi bakın.

 

Haydar Yener ARICI