Sql Server 2005 den Sql Server 2008 R2 ‘e Upgrade

Merhaba,

Bu makalede sizlere Sql Server 2005 den Sql Server 2008 R2  upgrade işlemini anlatacağım.  Upgrade işlemine başlamadan önce , bu işlemi gerçekleştireceğimiz sistemi gözden geçirmemiz ve hem fiziksel hem de yazılımsal olarak gereksinimleri karşılayıp karşılamadğını teyit etmemiz gerekiyor. Sql Server 2008 R2 sistem gereksinimleri ile ilgili detay bilgiye
linkten ulaşabilirsiniz.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/ms143506.aspx

Linkte yer alan bilgiyi inceledikten sonra bilmemiz gereken ikinci ve önemli bir bilgi ise  hangi sql sürümün hangisine upgrade yapılacağı bilgisi. Bu bilgiye erişmek için ise aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms143393.aspx

 

Sql Server 2005 ‘e ait son sp güncelleştirmesini yaptıktan sonra upgrade işlemine başlayabiliriz.

Sql Server 2008 R2 cd ‘sini çalıştırıyoruz  ve ilk olarak Microsoft .Net Framework kurmamızın gerektiği uyarısı geliyor, bu programın kurulumunu başlatmak  için OK diyoruz.

Gelen ekranda “ I have read and Accept the terms of the License Agreement “ seçeneğini işaretleyerek lisans sözleşmesini kabul edip Install butonu ile sonraki ekrana geçiyoruz.

Bu ufak programın kurulumunu gerçekleştirdikten sonra Sql Server Installation Center ekranı geliyor, bu ekranda “Upgrade from Sql Server 2000,Sql Server 2005 or Sql Server 2008 to Sql Server 2008 R2 “ seçeneği ile devam ediyoruz.

Bu ufak programın kurulumunu gerçekleştirdikten sonra Sql Server Installation Center ekranı geliyor, bu ekranda “Upgrade from Sql Server 2000,Sql Server 2005 or Sql Server 2008 to Sql Server 2008 R2 “ seçeneği ile devam ediyoruz.

Product Key ekranında Sql Server 2008 R2 ‘nin free mi ya da orijinal sürümümü onu belirterek ürün anahtarını belirtip sonraki ekrana geçiyoruz.

Ve olmazsa olmazlardan License Terms ekranı geliyor. Bu ekranda “ I accept the license terms “ seçeneğini seçerek işlemimize devam ediyoruz.

Setup Support Files ekranında ise Install diyoruz,

Upgrade işlemini gerçekleştirebilmemiz için tekrar sistem gözden geçiriliyor ve eğer bir problem yoksa sonraki ekrana geçiyoruz,

Select Instance ekranında upgrade yapılacak daha önceki Sql Server ‘a ait Instance seçiyoruz . Şekilde görüldüğü gibi şuanda kullanılan Sql Server’ın sürüm ilgilerini görebilme olanağına sahibiz. Burada yer alan bilgileri teyit edip sonraki ekrana geçiyoruz.

Select Features ekranında hangi özelliklerin upgrade ve kurulumunu gerçekleştirmek istiyorsak seçerek bir sonraki ekrana geçiyoruz.

Instance Configration ekranında “ INSTANCE ID                “ kısmını belirtiyoruz, yine aynı ekranda alt kısımda upgrade işlemi yapılacak Sql Server sürümünü gördükten sonra ise işlemimize devam ediyoruz.

Bu işlem ile birlikte sistem sabit diskimizdeki yeterli alanın olup olmadığını kontrol edecek, bu kontrol işlemini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra yine kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Server Configration ekranında ise Sql Server hizmetlerinin hangi hesap ile çalışacağını belirtebilme olanağına sahibiz, şuanda default değerlerin dışına çıkmadan işlemimize devam ediyoruz,

Full – Text Upgrade ekranında varsayılan olarak gelen “ Import” seçeneği ile devam ediyoruz,

Reporting Services Authentication ekranında “Authentication Mode”  seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

Error Reporting ekranında oluşacak hata mesajlarının ne olacağını belirtebilme olanağına sahibiz,

Yavaş yavaş  upgrade işlemimizin sonlarına geliyoruz, Upgrade Roles ekranında seçilen sql hizmetlerinin kurulumu için mevcut sunucumuz gözden geçiriliyor, burada yapılan gözden geçirme işlemi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra ise işlemlerimize devam ediyoruz.

Read to Upgrade ekranında buraya kadar yapılan işlemlerin doğruluğunu teyit ettikten sonra upgrade işlemini başlatıyoruz.

Ve upgrade işlemimizin başarılı bir şekilde tamamlandığını gösteren ekran görüntüsü geliyor.

Son olarak yapmamız gereken işlem ise sunucumuzu yeniden başlatmak.

Haydar Yener ARICI

Microsoft Certified Trainer


Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.