Active Directory ‘de Silinen Objelerin Restore Edilmesi

Active Directory ‘de Silinen Objelerin Restore Edilmesi /strong>

 

Arkadaşlar Merhaba,

Bu teknik yazımda Windows Server işletim sisteminde DC olarak yapılandırılmış bir sunucuda Active Directory Users and Computers da yanlışlıkla ya da bilerek silinen kullanıcı, grup ve yapısal birimlerin daha önce alınmış bir Sytem State yedeğinden nasıl restore edildiğini anlatacağım.

 

Öncelikli olarak silme işlemini gerçekleştirmeden önce Domain Controller da System State backup alma işlemini yapmış olmanız gerekiyor.  System State Backup alındıktan sonra Active Directory de kullanıcı, grup ya da herhangi bir yapısal birim silebilirsiniz. Silme işlemi tamamlandıktan sonra bu sildiğiniz objeleri geri getirmek için Domain Controller’ımızı yeniden başlatarak Active Directory Restore Mode ile oturumumuzu açıyoruz.

 

** DSRM kullanıcısına ait paroladır. Windows Server işletim sisteminde Active Directory kurulum aşamasında bize sorulan ve ilgili kullanıcı hesabı kilitlenerek saklanan bir hesaptır. Bu parola bir süre sonra unutulursa resetlenebilir. Hayati bir önem taşıdığı için bu parolayı ve kullanıcı adını özenle saklamanızda fayda var.**

 

Sunucumuzda oturum açtıktan sonra aşağıdaki adımları gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

> ntdsutil

 

> activate instance ntds

 

> authoritative restore

 

> restore subtree “ou=Ankara,ou=Merkez,dc=haydararici.com,dc=com”

 

> restore subtree “ou=Izmir,ou=Merkez,dc=haydararici.com,dc=com”

 

> restore subtree “ou=Adana,ou=Merkez,dc=haydararici.com,dc=com”

 

> quit

 

> exit

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.