Windows Server 2003 ‘den Server 2008 R2 Upgrade

Merhaba,

Bu makalede sizlere Windows Server 2003 x64 işletim sisteminden Windows Server 2008 R2 x64 işletim sistemine upgrade işlemini anlatacağım. Upgrade işlemine başlamadan önce mevcut sunucumuzun işletim sistemi sürümünün Windows Server 2008 R2 ‘nin hangi sürümlerine upgrade yapılabiliyor, bunu gözden geçirmeniz gerekiyor. Konuyla ilgili detay bilgi için linki inceleyin.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd979563(WS.10).aspx

İkinci olarak ise mevcut sunucumuzun bu upgrade işleminde sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını teyit etmemiz gerekiyor, bunun için ise aşağıda yer alan linkten yararlanabilirsiniz. http://www.microsoft.com/windowsserver2008/en/us/system-requirements.aspx

Bu kontrol sonucunda herhangi bir ters durum söz konusu değilse artık upgrade işlemine başlayabiliriz. Upgrade işlemini etki alanına dahil edilmiş herhangi bir sunucuda yapabileceğiniz gibi, Domain Controller vb roller yapılandırılmış sunucuda da yapabilme olanağına sahibiz.  Benim şuan upgrade işlemini yapacağım sunucu üzerinde Domain Controller  ve Dns
hizmeti yapılandırılmış bulunmaktadır.

Not: Upgrade işleminden önce Windows Server 2003 Sp2 update işlemini ve Active Directory Domain Functional Level “ Windows Server 2003” yapmayı unutmayınız.


Not olarak belirtmeme rağmen birlikte yine bakalım. İlk olarak işletim sistemimizin Sp durumunu kontrol edelim, şekilde de görüldüğü gibi sp2 güncelleştirilmesi  yapılmış durumda.

Hazır kontrol etme işlemine başlamışken Active Directory Domain Functional Level düzeyini de kontrol edelim, şekildeki gibi functional level “ Windows Server 2003” olarak hizmet veriyor.

Artık upgrade işlemine başlayabiliriz. Windows Server 2008 R2 de bu işlem için kullanacağımız komut “Adprep” , bu komutu işletim sistemi cd / dvd   “Support/Adprep” klösörü altından erişe biliriz.  Şekilde de görüldüğü gibi ilk kullanacağımız komut “ Adprep /forestprep” . Bu komutu çalıştırdıktan sonra sistem işleme başlaması için “C “ harfine basıp Enter tuşu ile onaylamamızı isteyecektir, onay işlemi ile birlikte şekildeki gibi  işlemler başlayacaktır .


Birinci komutumuzun başarılı bir şekilde tamamlanmasından sonra aynı klasör içerisindeyken “ Adprep /Domainprep” komutunu çalıştırıyoruz,

Bu komutunda başarılı bir şekilde sonuçlanmasından sonra Windows Server 2008 R2 Cd /dvd mizi çift tıklayarak otomatik çalışmasını sağlıyoruz. Bu işlem ile birlikte karşımıza kurulum ekranı gelecek ve bu ekrandayken Install ile devam ediyoruz.

Get important updates for installation ekranında güncelleştirme işleminin daha sonra yapılmasını belirten “ Do not get the
latest updates for installation”  ve “I want to help make Windows installation better”  işlemimize devam ediyoruz.

Upgrade işlemini hangi işletim sistemine yapmak istediğimizi seçebileceğimiz ekran geliyor, bu ekranda “Windows Server 2008 R2 Enterprise (Full)” seçeneğini seçerek bir sonraki ekrana geçiyoruz.

Please read the license terms ekranında “ I accept the license terms “ seçeneğini seçerek , yani lisans sözleşmesini kabul ederek bir sonraki ekrana geçiyoruz.


Gelen ekranda Upgrade ile işlemimize devam ediyoruz, bu işlem ile bir sonraki ekrana geliyoruz bu ekranda karşımıza yapılan işlem ile ilgili bir  rapor gelecek, gelen raporu gözden geçirerek bir sonraki ekrana geçiyoruz.


Ve upgrade işlemi için gerekli dosyaların kurulumunun başladığını görüyoruz.

Bu aşamadan sonra işlemlerin tamamlanmasını bekliyoruz. Upgrade işlemi tamamlandıktan sonra sunucumuz üzerinde hizmet veren Active Directory ve Dns hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde çalıştığını kontrol ediniz.

 

Haydar Yener ARICI

Microsoft Certified Trainer

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.